Olej a lakier do drewna – jaka jest między nimi różnica

Nie każdy wie, na czym dokładnie polega różnica pomiędzy wysokiej klasy olejem do drewna, a lakierem. Najczęściej pojęcia te są mylone. Wynika to przede wszystkim z tego, że zarówno olej jak i lakier do drewna pełnią dość zbliżone funkcje. Różnica jest jednak zasadnicza. Olej  do drewna nie tylko zapewnia jego estetyczny i ładny wygląd, ale też dodatkowo odżywia drewno. Lakier natomiast stanowi jedynie warstwą warstwę ochronną, która ma na celu zapobiegać powstawaniu najróżniejszych czynników, które mogą przyczynić się do niszczenia drewnianych mebli lub innych przedmiotów wykonanych z tego surowca. W naszym poniższym artykule, dokładnie przybliżymy państwu kwestie związaną z olejowaniem drewna oraz zwrócimy uwagę na to, o czym należy pamiętać kiedy podejmujemy się tego zadania.

Olejowanie drewna – co ma na celu i dlaczego jest ważne?

Podobnie jak w przypadku lakierowania drewna, kiedy podejmujemy się jego olejowania, musimy zadbać o to, aby drewno było do tego celu odpowiednio przygotowane. Należy zatem zwrócić uwagę na to aby było czyste, możliwie jak najlepiej oszlifowane, jak również pokryte wstępną warstwą – na przykład bejcy. Wówczas możemy bezpiecznie położyć olej. Podobnie jak w przypadku lakierowania, również olejowanie drewna jest procesem czasochłonnym.

Nie tylko należy wybrać do tego celu odpowiedni preparat, ale także uzbroić się w dużo cierpliwości. Olej jest substancją  która bardzo długo się wchłania, a co za tym idzie, nałożenie kolejnej warstwy wymaga znacznie większej ilości czasu, niż ma to miejsce w przypadku lakierowania drewna.

Czy można samodzielnie olejować drewno?

Kolejną bardzo ważną kwestią, której nie można pominąć gdy mówimy o olejowaniu drewna, jest przygotowanie się do tego zabiegu. Poza doborem odpowiednich środków, za pomocą których wykonamy profesjonalne olejowanie drewna we własnym domowym zaciszu, warto przygotować sobie odpowiednie miejsce do tego celu. Olej może wydzielać bardzo specyficzny, wręcz duszący zapach. Najlepiej zatem wykonywać ten proces na zewnątrz pomieszczeń. Trzeba jednak zadbać o to, aby były one zadaszone i wybrać odpowiedni moment do wykonania tego zadania. Deszcz, lub inne czynniki zewnętrzne mogą uszkodzić dopiero co nałożony olej.

Właśnie z tego względu, najlepszym czasem na wykonanie olejowania drewna jest możliwie słoneczna pogoda, bez opadów oraz odpowiednia wilgotność powietrza. Wówczas zyskamy pewność, że nasze drewno zostanie w odpowiedni sposób pokryte olejem. W profesjonalnych zakładach, olejowanie wykonuje się z przystosowanych do tego celu halach. Tam automatycznie zostały stworzone odpowiednie warunki do przeprowadzenia tego procesu.