Szklarz – czym się zajmuje?
Zastanawiasz się na czym może polegać praca szklarza? Serdecznie zachęcam do zapoznania się z krótkim artykułem na ten temat.
Szklarz jest zawodem rzemieślniczym, który głównie opiera się na obróbce szkła. Ten zawód mogą wykonywać tak naprawdę tylko nieliczne osoby, ponieważ konieczna jest tutaj bardzo duża precyzja, opanowanie oraz cierpliwość. Szklarz nie tylko wytwarza odpowiednie przedmioty, ale również często odpowiada za ich montaż oraz odpowiednie zabezpieczenie.
Zakres pracy szklarza
Zakres pracy szklarza jest bardzo szeroki. Obejmuje on przede wszystkim szyby okienne oraz samochodowe, panele podłogowe oraz ścienne wykonane ze szkła, kabiny prysznicowe, drzwi, lustra oraz elementy mebli. Szklarz zapewnia profesjonalną obróbkę szkła oraz potrafi wytworzyć najróżniejsze akcesoria, półprodukty oraz dekoracyjne elementy, które pełnią nie tylko funkcję użytkową. Doświadczona w zawodzie osoba nie będzie miała najmniejszych problemów z wykonaniem nawet skomplikowanych zleceń, zadbaniem o montaż, a także kwestiami związanymi z montażem oraz konserwacją produktów wykonanych ze szkła.
Szklarz dostaje zlecenia, które musi wykonać na wymiar z bardzo dużą dokładnością co do milimetra. Nawet niewielka pomyłka w tym zakresie może wiązać się ze straconymi godzinami pracy oraz pójściem zużytego materiału na marne. Dlatego tak ważne są umiejętności oraz precyzja w tym zawodzie. Każdy szklarz powinien mieć odpowiednie przyuczenie do zawodu oraz długą praktykę. Oprócz tego konieczna jest umiejętność pracy z różnymi narzędziami ręcznymi oraz mechanicznymi. Sama wiedza na temat profesji nie wystarcza, aby móc wykonywać zawód. Obecnie doświadczeni i wykwalifikowani szklarze są bardzo poszukiwani oraz cenieni. Liczne firmy narzekają na deficyty jeśli chodzi o osoby w tej dziedzinie rzemieślniczej.
Odpowiednie przygotowanie zapewni szklarzowi umiejętność wycięcia szkła we fragmenty, które posiadają odpowiedni kształt oraz wielkość. Kiedy ten etap jest już zakończony, szklarz przechodzi do szlifowania oraz wygładzania każdej z krawędzi. Bardzo ważny krok to wykonanie niezbędnych i precyzyjnych otworów, dzięki którym możliwy jest montaż szklanych wyrobów. W tym zawodzie konieczna jest również umiejętność barwienia oraz dekorowania szklanych elementów.
Wysoka precyzja wymagana
Szkło jest materiałem bardzo kruchym i delikatnym, dlatego praca z nim nie należy do najprostszych. Jeśli zawód zacznie wykonywać nieodpowiednia osoba, może doprowadzić to do powstania licznych uszkodzeń, rys oraz pęknięć. Nie ma możliwości odbudowania materiału, kiedy nastąpi nieumyślne zniszczenie szklanej powierzchni. To sprawia, że towar nie nadaje się do dalszej obróbki oraz sprzedaży i naraża firmę na straty finansowe. Dlatego na rynku z reguły utrzymują się tylko firmy, które oferują najwyższą jakość, jeśli chodzi o oferowane usługi szklarskie. Nowoczesne technologie pomagają w szybkim realizowaniu zamówień.