Dobro innych ponad własne

Poznaj losy Tomasza Judyma

W dzisiejszych czasach, w szkołach wprowadzony jest bardzo urozmaicony program nauczania. Cały czas jest on na bieżąco zmieniany. Niestety, wiele osób uważa to, za złą rzecz. Ostatnio spore zamieszanie wywołała zaproponowana reforma panującego rządu. Planują oni zlikwidować wszystkie gimnazja i wprowadzić ośmioklasową szkołę podstawową. Jest to nie do pomyślenia, ponieważ wielu młodych uczniów jest jeszcze na tym etapie i bardzo ciężko będzie wrócić znowu do podstawówki. Nauczyciele i dyrektorzy gimnazjów protestują. W konsekwencji tego działania nauczyciele stracą pracę. Ale, na całe szczęście szkoły ponadgimnazjalne nie zostały wzięte pod uwagę w tej reformie. Nic nie może zaburzać tutaj toku nauczania uczniów. W ostatniej klasie przeprowadzony będzie jeden, z najważniejszych egzaminów w życiu każdego młodego człowieka. Na myśli mamy tutaj maturę.

Wymagania i zakres materiału cały czas poszerza się, dlatego też program nauczania w klasach licealnych jest tak szeroko rozbudowany. Rozszerzenie danego przedmiotu, będziemy mogli wybrać w odpowiednim rodzaju klasy. Na przykład w klasie matematyczno-fizycznej, na pierwszym miejscu, w największym wymiarze godzin będą prowadzone zajęcia matematyki, fizyki oraz informatyki. Dużym zainteresowaniem cieszy się też klasa biologiczno-chemiczna, w której to królować będzie biologia i chemia. Jest także jeszcze jeden profil klasy, o którym warto wspomnieć. Mowa tutaj o profilu humanistycznym. Jest on także bardzo obleganym kierunkiem wśród młodych osób. Dzięki niemu uczniowie, znacznie lepiej będą mogli zapoznać się z zagadnieniami z języka polskiego, historii oraz wiedzy o społeczeństwie. Niestety, ale w tej klasie trzeba będzie poświęcić dużo swojego czasu. Jeżeli chcemy uczyć się na dobrych stopniach, powinniśmy jak najwięcej czytać i powtarzać. Materiały z historii i wiedzy o społeczeństwie są niezwykle obszerne. Nie da rady nauczyć się na klasówkę, dzień przed. Musimy na przygotowania poświęcić sporo czasu. Dodatkowo, pomocne będą również szczegółowe notatki, które można robić w celu utrwalenia wiedzy. Teraz skupmy się na języku polskim. Każdy przyszły maturzysta już od pierwszej klasy poznawać będzie wszystkie epoki literackie. Wszystkie dziesięć epok charakteryzuje inny okres. Biorąc pod uwagę Antyk uczniowie będą mogli poznać dzieła pisarzy z tamtych lat. Mogą być to między innymi takie utwory jak, Iliada, czy Odyseja autorstwa Homera. Każdy może lubować się w jeden z epok bardziej, niż druga osoba. Ktoś o wiele lepiej będzie się czuł omawiając Oświecenie, a ktoś inny zdecydowanie będzie wolał Romantyzm. W epoce romantyzmu, poznać będziemy mogli wybitną twórczość Adama Mickiewicza. Jego dzieła, cały czas są na językach wielu osób. Jednak wiele osób fascynuje również okres Młodej Polski. Epoka ta opanowała najważniejsze dziedziny polskiej twórczości, między innymi literaturę, muzykę oraz sztukę. W tej epoce postała niezwykła powieść, która określona została mianem książki czynu. Wydanie tej lektury pod tytułem Ludzie bezdomni Stefana Żeromskiego dla wielu ludzi, było wielkim wydarzeniem zarówno literackim, jak i społeczno-politycznym. Za sprawą tej powieści, sam autor wzbił się na wyżyny i stał się bardzo popularny. W treści książki zawarł wcześniej przemilczane problemy oraz wyraził patriotyczne uczucia. Powieść ta porusza i uświadamia obojętność wobec spraw ludzi biednych. Powieść zaczyna się w Paryżu, gdzie Tomasz Judym, nasz główny bohater studiuje medycynę. Poznaje on tam Joasię Podborską, którą darzył wielkim uczuciem.

Tomasz pochodził z ubogiej rodziny, gdzie ojciec miał problem z alkoholem. Judym całe życie musiał polegać tylko na sobie. Został zabrany z rodzinnego domu do ciotki, która miała mu zapewnić dobre wykształcenie. Jednak okazało się być inaczej. Bardzo często nie dostawał jedzenia oraz był bity. To nie powstrzymało go, do ukończenia studiów. Chciał pomagać innym ludziom. Ludzie bezdomni to powieść, która skłania do refleksji. Porusza i zwraca naszą uwagę na istniejące problemy innych. Tomasz Judym jest przeciwnikiem krzywd społecznych. Pomoc biednym osobom traktuje, jako swój moralny obowiązek, który musi spełnić. Serwis klp oferuje jedno z najlepszych opracowań tej lektury. Ludzie bezdomni streszczenie ma pomagać osobom, którym nie starczyło czasu na przeczytanie całego utworu. W życiu młodego lekarza nie jest łatwo i napotyka on wiele przeciwności losu. Zostaje odrzucony z medycznego środowiska, jednak sam postanawia rozpocząć praktykę. Jednak i ona okazała się klęską, co zmusiło go do wyjazdu do Cisów. To właśnie tam rozpoczął swoją działalność filantropijną. Los dawał mu szansę na piękne życie u boku swojej wybranki. Jednak postawił życie zawodowe i spełnianie obowiązków nad życiem rodzinnym. Tomasz pomimo wielu przeciwności losu, nigdy ani przez moment nie zwątpił w słuszność swoich działań. Wierzył, że kiedyś ktoś doceni jego starania. Jeżeli nie przeczytałeś lektury, a chcesz dowiedzieć się więcej o losach młodego doktora, odwiedź serwis klp. Serdecznie zapraszamy!