Dywan w salonie – dlaczego warto?

Jeśli zastanawiasz się nad urządzeniem swojego salonu, pokoju dziennego, to zapewne bierzesz pod uwagę także zastosowanie jakiegoś dywanu. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, dlaczego warto zdecydować się na dywan w salonie.

Oczywiście obecnie w wielu aranżacjach wnętrz nie wykorzystuje się dywanu ani wykładziny. Niemniej wcale nie musi to oznaczać, że dywan nie może mieć już zastosowania w żadnym salonie :). Poniżej przedstawiamy kilka niepodważalnych zalet dywanu w salonie.

Wygoda

Wiele osób po prostu lubi stąpać po miękkiej podłodze. Miękki puszysty dywan pod stopami daje uczucie komfortu, którego nie zapewni nam żadne drewno, płytki czy panel podłogowy! Przyjemny w dotyku, gruby dywan znakomicie podwyższy wygodę użytkowania wnętrza zwłaszcza tam, gdzie podłoga jest chłodna i nie zainstalowano ogrzewania podłogowego. W takich przypadkach dywan na podłodze pełni rolę izolatora ciepła.

dywan wełniany

dywan wełniany do salonu Dywilan

Dywan jako element wytłumiający

Rolę dywanu do salonu  docenią szczególnie osoby lubiące posłuchać dobrej jakości muzyki. W pomieszczeniu, gdzie zastosowano w wykończeniu twarde materiały dźwięk będzie się rozchodził chaotycznie, odbijając się od ścian będzie się rozchodził po wnętrzu uniemożliwiając prawidłowy odbiór dźwięków dobiegających z głośników. Właśnie dlatego każdy audiofil doceni uwzględnienie we wnętrzu pokoju grubych, miękkich materiałów – zarówno na podłodze, jak i na ścianach. W takiej roli znakomicie się sprawdzi dywan shaggy z długim, gęstym runem. Warto też wspomnieć, że tego rodzaju rozwiązania korzystnie wpływają także na samo wyciszenie pomieszczenia, co jest mile widziane zwłaszcza w budynkach wielorodzinnych, a zwłaszcza w blokach z tzw. „wielkiej płyty”, gdzie dźwięki łatwo rozchodzą się po stropach kondygnacji.

Ochrona podłogi

A może zainwestowałeś sporo pieniędzy w nową podłogę i nie chciałbyś, żeby szybko się zniszczyła? Bardzo dobrym i powszechnie stosowanym rozwiązaniem jest położenie dywanu bądź chodnika w miejscach najczęściej uczęszczanych. Mogą to być trakty komunikacyjne oraz te miejsca, w których spędzamy najwięcej czasu. Aby długo utrzymać w mieszkaniu nienaganny stan wykończenia o wiele łatwiej jest w razie potrzeby wymienić dywan niż całą podłogę :). Takie rozwiązanie na pewno cenią sobie właściciele podłóg wykonanych z miękkiego drewna. Dywan pełniący taką rolę, zapewne najczęściej pojawia się także w pokojach dziecięcych.