Czy jest konieczne zameldowanie, żeby założyć firmę w Niemczech?

Zakładanie własnej firmy w Niemczech to współcześnie bardzo powszechna praktyka wśród Polaków którzy tam mieszkają. Czynników które za tym przemawiają, jest bardzo wiele, a jednym z najważniejszych, są znacznie niższe koszta prowadzenia własnej firmy na terenie Niemiec, niż ma to miejsce w przypadku Polski. Jednym z najistotniejszych czynników, który sprawia, że coraz częściej Polacy decydują się na założenie własnej działalności gospodarczej w Niemczech, jest Gewerbe bez meldunku. Czym jednak jest gewerba? Jak ją uzyskać? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi znajdziecie w naszym niniejszym artykule.

Gewerbe – co to właściwie jest?

Zanim zaczniemy zastanawiać się, nad założeniem własnej działalności gospodarczej w Niemczech, warto poznać znaczenie pojęcia którym jest Gewerbe czy też gewerba. Najprościej rzecz ujmując, jest to tak zwany wpis do ewidencji działalności gospodarczych prowadzonych na terenie Niemiec. Dotyczy on przede wszystkim osób fizycznych, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą. Nie oznacza to jednak, że firma która zdecyduje się zatrudniać więcej niż jednego pracownika nie musi uzyskać takiego wpisu – jest on wymagany w przypadku każdej działalności gospodarczej.

Czy do uzyskania gewerby niezbędne jest przedstawienie zaświadczenia o zameldowaniu?

W świetle współcześnie obowiązującego na terenie Niemiec sprawa, obowiązek meldunku został zniesiony. Oznacza to, że Polacy którzy ubiegają się o uzyskanie gewerby, nie muszą przedstawiać zaświadczenia o zameldowaniu. Nie oznacza to jednak, że adres ten nie będzie nam w ogóle potrzebny w przypadku dopełnia wszelkich formalności związanych z prowadzeniem naszej działalności gospodarczej na terenie Niemiec. Meldunek czy też adres pod którym prowadzimy naszą firmę, będzie konieczny na przykład wtedy, kiedy zakładamy konto bankowe dedykowane dla naszej firmy. O ile w przypadku ubiegania się o Gewerbe wystarczy adres wirtualny, o tyle w przypadku konta bankowego, może się okazać on niewystarczający. Samo uzyskanie gewerby nie wymaga jednak przedstawienia adresu meldunkowego.