klp.pl – serwis ze streszczeniami lektur

Profesjonalne opracowanie lektur

Poziom nauczania w całym kraju znacznie wzrasta. Niestety, ale im wyższa klasa, tym trudniejsza nauka dla wielu z nich może się okazać. Każdy mile wspomina etap podstawówki. Nauczyciele starają się przekazać młodym uczniom cenne wskazówki. Etap ten składa się aż z sześciu klas. To właśnie tutaj poznajemy nowych znajomych, z którymi relacje mogą przerodzić się w przyjaźń na całe życie. Otaczający świat sprawia wrażenie beztroskiego. Każdy rodzic przez to kiedyś przechodził, a mianowicie chodzi tutaj o to, że dzieci zaczynają się usamodzielniać. Po szkole podstawowej, następuje czas wejścia w gimnazjalną rzeczywistość. Jednak tutaj, dla wielu osób okazuje się być dużo ciężej niż poprzednio. Młodzież poznaje zupełnie nowe rzeczy, o których nigdy wcześniej nie słyszeli. Nowi nauczyciele, nowe środowisko, ale to nie powstrzymuje ich przez utrzymywaniem starych znajomości. Zazwyczaj grupy przyjaciół planują, że będą chodzić do tej samej klasy. Tak też się stało. Między innymi, to właśnie dzięki temu pierwsze dni w nowej szkole nie były aż tak tragiczne i straszne. Okazuje się, że nauka nie jest taka straszna i mając przy sobie odpowiednie osoby można zajść naprawdę daleko. Kiedy zaaklimatyzujemy się już na dobre, możemy zacząć walczyć o jak najwyższe oceny. To one mają wpływ na to, do jakiej szkoły dostaniemy się w przyszłości.

Z pewnością, przychylnie będzie rozpatrywany udział w konkursach i olimpiadach naukowych. Czując się dobrze w danym przedmiocie, śmiało możemy zdecydować się na udział. Ma to swoje dobre plusy. Im dalej dotrzemy, tym ciekawsze nagrody na nas mogą czekać. Przykładowo, za udział w konkursie historycznym możemy na koniec roku otrzymać ocenę bardzo dobrą. Wiadomo, że jeżeli będziemy posiadać wysokie oceny na koniec trzeciej klasy gimnazjum, to dostaniemy się z łatwością do liceum, czy technikum, takiego jak zawsze marzyliśmy. W momencie ogłoszenia wyników do licealnych klas, możemy odetchnąć z ulgą. Teraz zacznie się dla nas zupełnie nowy życie. Poznajemy zupełnie nowy świat. Jesteśmy już prawie dorośli. Przed nami najważniejszy egzamin w życiu, jednak zanim do niego podejdziemy, będziemy musieli pokonał całe trzy licealne klasy. Niestety, ale tutaj każdy nauczyciel wymaga bardzo dużo. Program nauczania też będzie bardziej rozbudowany z tego względu, że znajdują się tam profilowane klasy. Wszystko uzależnione jest od tego, w jakiej dziedzinie czujemy się dobrze. Wielu z nas ma szczególne uzdolnienia matematyczne, dlatego też wybiera klasę o tym profilu, gdzie rozszerzona będzie matematyka, fizyka i informatyka. Ale równie dużą grupą osób są humaniści. Rozszerzony będzie tutaj w szczególności język polski. Jego program nauczania jest bardzo bogaty, dzięki czemu mamy możliwość poznania wszystkich ciekawych lektur z różnych epok. Teraz omówmy jedną z lektur, jaką jest Wesele, Stanisława Wyspiańskiego. Dramaturg brał udział w 1900 roku w weselu krakowskiego poety Lucjana Rydla. Wyspiański, kilka tygodni po weselu zabrał się do opisanie tamtejszej nocy. Wesele postrzegane jest, jako próba krytycznej oceny współczesności, a także narodowych mitów. Niestety, ale naród nie był przygotowany na ciężką walkę, jednak Wyspiański z całego serca pragnął to odwzorować. Akcja utworu ma miejsce w jeden ze świetlic wiejskiej chaty. W drugim pomieszczeniu, w najlepsze trwa wesele Rydla z Mikołajczykówną. Słychać wielki gwar oraz dźwięki muzyki weselnej. Wesele obywa się w listopadzie. Wydarzenia opisane w tej książce dzieją się w przeciągu kilku godzin. Wszystko zaczyna się przed północą, zaś kończy następnego dnia nad ranem. Na serwisie klp znajdziecie wesele streszczenie. Specjalna mapa serwisu ułatwi Wam poruszanie się po stronie. Wesele to książka kipiąca symbolami. W tekście niemalże wszędzie znajdziecie symboliczne postacie i rzeczy. Chochoł zostaje przywołany przez parę młodą w momencie zakończenia pierwszego aktu. Nazywany jest on twórcą urojeń. Podczas wesela rzuca na zaproszonych gości czar, który sprawia, że budzą się w nich ukryte uczucia. Chochoł nazywany także jest krzakiem bez życia otulonym słomom na zimę. Porównać można to z narodem, ponieważ wraz z nadejściem lepszych dni, nasze szanse na odzyskanie niepodległości także wzrastają.

Teraz skupmy się na symbolicznych rzeczach. Za pierwszy przykład może posłużyć nam złoty róg. Postrzegany jest on, jako symbol walki narodowowyzwoleńczej. Swoją wartością ma zachęcić społeczeństwo do podniesienia się. Jako kolejny symbol wymienimy tutaj przedmiot, jakim jest czapka z piór. Jest symbolem przywiązania do rzeczy błahych i materialnych. Stanowić ma ona pewne ostrzeżenie do społeczności, aby nigdy nie stawiali własnych spraw nad państwowymi. Wesele to dramat, w którym Wyspiański znakomicie oddał cierpienie narodu oraz brak możliwości walki o niego. Zdecydowano, że dramat zostanie wystawiony w teatrze. Niestety Lucjan Rydel poczuł się urażony tym, w jaki sposób jego wieloletni przyjaciel Wyspiański przedstawił jego żonę. Pomimo tego, Włodzimierz Tetmajer był pod wielkim wrażeniem tej sztuki. Jeżeli w szkole masz problem z tą lekturą, nie wiesz, o czym dokładnie jest, powinieneś wybrać serwis klp. Znajdziesz tutaj wszystkie przydatne informacji, od biografii autora, aż po streszczenia szczegółowe i te nieco krótsze. Dzięki temu zdasz maturę na wysokim poziomie. Zapraszamy do odwiedzenia serwisu!