Mój pierwszy dom

Postanowiłeś postawić wreszcie swój własny dom jednorodzinny? Zobacz na co warto uważać podczas jego budowy!

Ponieważ już samo wygospodarowanie budżetu na tyle wystarczającego, by wybudować dom jest samo w sobie prawdziwym wyzwaniem, niewątpliwie i ze zorganizowaniem jego budowy na pewno znakomicie dasz sobie radę. W trakcie realizacji budowy mogą jednak przydarzyć się pewne nie przewidziane sytuacje, na które lepiej się przygotować.

Wybór projektu domu

Jedna z pierwszych czynności, jakich dokonujemy ma związek z decyzją, na jaki rodzaj domu się decydujemy. Wybierając projekt domu dla siebie możemy naprawdę niepotrzebnie spędzić ogromne ilości czasu na przeglądaniu planów, projektów, które wcale nas nie interesują. To właśnie dlatego wiele serwisów internetowych oferujących wyposażonych jest w intuicyjną wyszukiwarkę projektów po rozmaitych parametrach. Można sobie łatwo zawęzić wyniki wyszukiwania zaznaczając rozmaite opcje, tj. ilość kondygnacji, zakres powierzchni użytkowej, rodzaj dachu, ilość garaży, technologia budowy itp.

Ponieważ w Polsce powstało naprawdę wiele pracowni projektowych, obecnie na rynku usług architektonicznych jest naprawdę ogromny wybór. Ma to jednak też pewne wady. Okazuje się bowiem, że wiele projektów dostępnych w internetowej sprzedaży nie zostało naprawdę solidnie dopracowanych. Ich autorami są często początkujący architekci dopiero zdobywający doświadczenie w projektowaniu domów jednorodzinnych. To oczywiste, że każdy, kto buduje swój dom pragnie, by był on naprawdę wybudowany z pomysłem, by mieszkało się w nim komfortowo i by był funkcjonalny. Dlatego właśnie wiele osób postanawia najpierw wybrać pracownię projektową, której projekty najbardziej im przypada do gustu, by dopiero wtedy wybrać coś z oferowanych przez nich projektów możliwie jak najbliższych ich oczekiwaniom.

Projekt domu Opałek Dominanta

Projekt domu Opałek Dominanta, źródło zdjęcia: http://projekt-od-autora.pl/

Odpowiednia ekipa budowlana

Oczywiście sam zakup projektu domu to dopiero pewien początek całego procesu, który zakończy się wprowadzeniem do nowo powstałego domu. Na wizualizacjach zapewne mogliśmy obserwować jak dany projekt będzie się prezentował w środku oraz na zewnątrz. Teraz nadszedł czas na urzeczywistnienie marzeń!

Od wyboru odpowiedniej firmy budowlanej zależy naprawdę wiele. Ważne jest dla nas, aby dom został wybudowany dokładnie według zakupionego projektu. Nikt nie chciałby też zostać oszukany – na przykład na materiałach (ilość, jakość), dlatego naprawdę w cenie są firmy rzetelne i uczciwe. Jak taką znaleźć? Praktyka pokazuje tak jak w przypadku wszelkich innych usług, że najlepsze jest zatrudnianie fachowca z polecenia. Jeśli wiemy, że ktoś ze znajomych wybudował sobie dom i jest z niego zadowolony, może podpytajmy o ekipę, która mu ten dom budowała. Oczywiście poszukując fachowców od budowy domów, musimy mieć świadomość, że na tych solidnych i sprawdzonych trzeba będzie poczekać – być może nawet i rok lub dłużej. Podobnie należy pamiętać, że samo załatwienie niezbędnych do rozpoczęcia budowy dokumentów może naprawdę sporo potrwać.