Najlepsze filmy wszech czasów

TOP 5 filmów wszech czasów

Każdy z nas chodzi do kina lub ogląda filmy w telewizji. W obecnych czasach wybierać możemy spośród mnóstwa propozycji tych starych jak i nowych reżyserów. Wiele filmów, które zostały wypuszczone na ekrany kin wpisały się w kategorię filmów wszech czasów. Każda z produkcji została zakwalifikowana do jakiegoś gatunku. Filmy o miłości to romanse, zaś filmy z wybuchami i pościgami, to filmy akcji lub sensacyjne. Jednak nie każdy film jest tak dobry, aby wpisać się na listę filmów wszech czasów. Spowodowane jest to złym doborem aktorów do danej roli, bądź kiepskim scenariuszem. Ale na szczęście w ciągu kilkudziesięciu lat powstały dzieła, które na taką listę spokojnie można wpisać. Poznajcie nasz ranking.

Zacznijmy od zagranicznych propozycji

Numer 1 – Avatar – długo wyczekiwany film reżysera Jamesa Camerona. Jest to film z gatunku science fiction. Opowiada on historię sparaliżowanego Jake’a, który kiedyś był komandosem.  Zostaje on wysłany na planetę Pandora, aby zaprzyjaźnić się i pomóc lokalnej społeczności. Film ten został wykonany w dwóch technikach: tradycyjnej technice 2D oraz zupełnie nowej technice 3D. Jake, biorąc udział w specjalnym programie militarnym Avatar na planetę Pandora, zyskuje możliwość odzyskania swojego działa. W roli głównej zobaczyć możemy Sama Worthingtona. Film ten zdobył w 2010 roku Oscara za najlepszą scenografię, efekty specjalne oraz zdjęcia. Tym samym został nominowany do sześciu kategorii. Film jest naprawdę godny polecenia.

Numer 2 – Titanic – film ten uzyskał drugie miejsce na liście najbardziej kasowych filmów w historii kina. Tak jak Avatar, jest to wielkie dzieło Jamesa Camerona. Film opowiada historię dwójki ludzi, z dwóch zupełnie różnych klas społecznych, którzy znaleźli się na pokładzie statku RMS Titanic, który miał odbyć swój pierwszy dziewiczy rejs. Historia Jacka i Rose rozpoczyna się w porcie w Anglii. Statek ten przybić miał do portu w Stanach Zjednoczonych. Rose to początkowo narzeczona bardzo bogatego biznesmena, a Jack to zwykły, ubogi emigrant. Od kiedy się zobaczyli, między nimi pojawiło się wielkie, namiętne i prawdziwe uczucie. Film oparty został na wydarzeniu historycznym. Katastrofa Titanica miała miejsce w 1912 roku. W rolach głównych zobaczyć możemy Leonardo DiCaprio oraz Kate Winslet. Film zdobył aż 11 Oscarów.

Numer 3 – Incepcja – reżyser Christopher Nolan w tym filmie pragnął ukazać podróż dookoła świata oraz wyprawę w głąb naszych snów. W rolę główną wcielił się Leonardo DiCaprio.Grana przez niego postać to niezwykle sprawny złodziej, mistrz w wydobywaniu sekretów, które głęboko są ukryte w naszej podświadomości.  Film od strony technicznej mógłby uzyskać ocenę celującą. Najważniejszym zadaniem głównego bohatera było tym razem nie kradzież myśli, a zaszczepienie jej w śpiącym umyśle. Film otrzymał 6 Oscarów w kategorii najlepszych efektów specjalnych, najlepszej muzyki, najlepszego filmu czy scenariusza.

A teraz czas na polskie filmy wszech czasów

Numer 1 – Kogel-mogel – to chyba jeden z najpopularniejszych i najczęściej oglądanych filmów polskiego kina.  Film opowiada historię młodej Kaski Solskiej, która dostała się na studia w Warszawie. Jej rodzice od razu zaczęli planować zaręczyny z bogatym sąsiadem. Jednak to nie było marzeniem dziewczyny. Kaśka przeniosła się do Warszawy. Zaczęła pracować, jako opiekunka małego Piotrusia. Pełen humoru film zdobył przychylność widzów w całej Polsce.

Numer 2 – Chłopaki nie płaczą – to kultowa polska komedia z 2000 roku. W rolach głównych zobaczyć możemy Cezarego Pazurę oraz Macieja Stuhra. Bohaterami filmu są dwaj, młodzi przyjaciele, którzy przez przypadek zostają zamieszani w gangsterskie porachunki. Kuba chcąc pomóc swojemu nieśmiałemu koledze zamawia dwie panie do towarzystwa. Po ich wizycie, okazuje się, że nie mają wystarczającej ilości pieniędzy na zapłatę za usługi. Opiekun dziewczyn zabiera z ich domu złotą figurkę czarodzieja. Kuba chcąc odzyskać figurkę, sprzedaje swoje skrzypce i idzie do klubu oddać je, jednak wpada w sam środek gangsterskich porachunków. Tymczasem Oskar, kolega Kuby zakochał się w jednej z pań do towarzystwa, a ta chce dla niego się zmienić i być z nim.