Pomysł na biznes to dopiero początek, czyli jak założyć własna firmę…
Własna firma to marzenie bardzo wielu Polaków, jednak spora grupa ludzi nie realizuje go, pomimo, iż mają bardzo dobry pomysł na biznes. Często zniechęca ich myśl o konieczności załatwienia mnóstwa formalności w urzędach i ogrom dokumentów do wypełnienia.
Ten sposób myślenia jest obecnie nie do końca uzasadniony, gdyż kilka lat temu sposób zakładania działalności gospodarczej uległ zmianie z korzyścią dla tych, którzy chcą założyć własną firmę. Formalności do załatwienia jest o wiele mniej niż kiedyś, a cała procedura trwa krócej.
Chcąc zarejestrować działalność gospodarczą po pierwsze należy udać sie do urzędu gminy i złożyć wniosek o dokonanie wpisu w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. We wniosku należy wpisać (wybrany z Polskiej Klasyfikacji Działalności) kod określający rodzaj działalności jaką zamierzamy prowadzić. Należy również podać adres siedziby zakładanej firmy. Urząd gminy po przyjęciu wniosku wystąpi o nadanie numeru NIP i REGON oraz dokona zgłoszenia właściciela firmy jako płatnika składek ZUS. Po dokonaniu wpisu pracownik urzędu gminy ma obowiązek wydać zaświadczenie o wpisie bez żadnych dodatkowych wniosków. Wpis do ewidencji działalności gospodarczej jest darmowy, a firma rozpoczyna działanie już od dnia złożenia wniosku, niezależnie od tego, czy mamy pozałatwiane dodatkowe formalności czy nie.
Bardzo ważne jest, aby jak najszybciej wyrobić pieczątkę firmową z nazwą i adresem firmy oraz z numerami NIP i REGON. Możemy na niej zamieścić także dodatkowe informacje takie jak numer telefonu i adres e-mail. Pieczęć firmowa będzie nam potrzebna choćby w banku, w celu założenia konta firmowego. Obecnie przepisy nie nakładają na osoby prowadzące działalność obowiązku posiadania konta bankowego, jednak warto je założyć, ponieważ wielu naszych przyszłych klientów i kontrahentów może preferować rozliczenia drogą bankowości elektronicznej, poza tym za pośrednictwem rachunku bankowego dokonuje się rozliczeń z ZUS i urzędem skarbowym. Obowiązek posiadania bankowego konta firmowego mają przedsiębiorstwa będące płatnikami VAT.
Właściciel nowo założonego przedsiębiorstwa nie uniknie jednak wizyty w ZUS. Ma on obowiązek zgłosić do ubezpieczenia siebie i ewentualnych pracowników w ciągu 7 dni od daty założenia działalności gospodarczej.
W zależności od rodzaju działalności konieczne będzie zawiadomienie innych instytucji jak np. Straż Pożarna i Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny. Istnieją także działalności, które wymagają posiadania koncesji, szczególnych uprawnień lub wpisu do działalności regulowanej.
Zanim udamy się do urzędu gminy w celu założenia własnej działalności warto zapoznać się wcześniej z wymogami dotyczącymi jej prowadzenia, żeby być przygotowanym do załatwienia formalności i maksymalnie skrócić czas ich załatwiania.