Jak prawidłowo dbać o blaty kamienne?

Urządzenia w kuchni, jak również meble, brudzą się zdecydowanie szybciej niż te, które znajdują się  w innych pomieszczeniach. Wynika to przede wszystkim z faktu, że w kuchni gotujemy, myjemy naczynia a także przygotowujemy przekąski. Tym samym, szczególnie blaty narażone są na częste, nierzadko intensywne zabrudzenia. Blaty kamienne, wyróżnia wysoka odporność na wszelkiego rodzaju zabrudzenia mechaniczne. Nie oznacza to jednak, że się nie brudzą. Jak zatem dbać prawidłowo o blaty kamienne, aby długo cieszyć się ich estetycznym wyglądem?

Czyszczenie blatu kamiennego

Tak naprawdę, czyszczenie blatów kamiennych, nie różni się zbytnio od czyszczenia blatów wykonanych z drewna lub płyty MDF. Podstawą jest to, aby najpierw “na sucho” zebrać wszystkie okruszki i inne pozostałości po jedzeniu. Następnie, należy przetrzeć powierzchnię blatu wilgotną, nasączoną detergentem, gąbką. W przypadku powstawania intensywnych plam, wycieramy je okrężnymi ruchami, jednocześnie używając lekkiego nacisku. Ostatnim etapem mycia blatów kamiennych, jest przetarcie ich wilgotną myjką a następnie np. za pomocą ręcznika papierowego – osuszenie ich. 

Dlaczego warto dbać o blaty kamienne?

Utrzymywanie blatów kamiennych w należytej czystości, gwarantuje ich trwałość oraz to, że długo będą cieszyć oko estetycznym wyglądem. Należy pamiętać też o tym, że kiedy decydujemy się na zakup blatu kamiennego, musimy liczyć się z kosztami. Regularne czyszczenie tego rodzaju blatów w odpowiedni sposób, pozwala uniknąć ponoszenia przez nas dodatkowych kosztów, np. związanych z ich naprawą lub wymianą.

Reasumując, blaty kamienne czyści się łatwo i nie potrzeba do tego celu specjalistycznych detergentów. Wszystkie z nich możemy kupić w popularnych dyskontach. Kluczem do sukcesu jest regularność. Jeśli będziemy postępować w taki sposób, zakup blatów kamiennych nie będzie dla nas wydatkiem a inwestycją na długie lata, która sprawi, że nasza kuchnia będzie zachwycać nie tylko designem ale i estetycznym wyglądem.