Budowa kolektorów słonecznych

Dzieci  dorastając z dnia na dzień zadają nam coraz więcej pytań. Stają się one  także  z każdym dniem coraz poważniejsze i trudniej nam odpowiedzieć na niektóre z nich.
Skąd się bierze prąd w gniazdku elektrycznym jest  jednym z ciekawszych pytań jakie zadają nam dzieci. Powinniśmy sami  przeanalizować głębiej odpowiedź na to pytanie, gdyż z reguły odpowiadamy, że jest  wytwarzany w elektrowni cieplnej i  przekazywany do naszych domów za pomocą sieci elektrycznej. I  tym sposobem   trafia do naszych gniazdek.  Wszystko się zgadza, jednak wytrwalsi mogą zapytać skąd w takim razie prąd bierze się w elektrowni?
Jeszcze kilkadziesiąt lat temu odpowiadając  na to pytanie wymienilibyśmy  wyłącznie  nieodnawialne  źródła energii, czyli przede wszystkim surowce kopalne, a mianowicie: węgiel brunatny, węgiel kamienny, ropa naftowa czy gaz ziemny. Ich   eksploatowanie  następuje  jednak dużo szybciej niż naturalne ich  odnawianie,  dlatego w obecnych czasach przy bardzo  raptownym rozwoju przemysłowym i technologicznym szybko mielibyśmy ich  brak.


Na szczęście świat idzie do przodu, dzięki czemu dużo  korporacji  dokonuje inwestycji już w odnawialne źródła energii, które są praktycznie niewyczerpalne, a zarazem ekologiczne. Do  najistotniejszych  odnawialnych źródeł energii należy wymienić  energię wiatru, energię słoneczną, pływów morskich oraz spadku wody.  Trzeba zwrócić uwagę, że energia odnawialna w przeciwieństwie do nieodnawialnej jest energią przyjazną człowiekowi oraz środowisku.
Energia nieodnawialna  skutkuje zanieczyszczeniem powietrza i wody,  degradacją gleby jak i roślinności oraz zniekształceniem rzeźby terenu. Z wielu  statystyk wynika, że przy  obecnym wydobyciu, złoża ropy naftowej wyczerpią  się za około 30 lat, dlatego to energia odnawialna jest przyszłością świata.
Każdy z nas widział na pewno specjalne kolektory słoneczne pochłaniające promienie słoneczne i przetwarzające je na ciepło lub energię elektryczną.   W rejonach   bardzo wietrznych  pojawiają się tak zwane farmy wiatrowe, które nie dość, że  produkują  nam energię, są również bardzo ciekawą formą zagospodarowania terenu.


Wykorzystanie energii elektrycznej z odnawialnych źródeł staje się z dnia na dzień coraz bardziej popularne,  dużo  osób  montuje bowiem na dachach swoich domów kolektory słoneczne. Miasta również  stawiają na energię odnawialną  instalując solarne lampy uliczne posiadające w swojej  budowie niewielkie kolektory słoneczne. Solarna lampa uliczna jest  w obecnej chwili jednym z najbardziej oszczędnych źródeł światła używanych do oświetlania ulic, skrzyżowań, a nawet autostrad. Stosowana jest  także  w parkach, placach zabaw oraz w obiektach handlowych.
Bardziej popularnym rozwiązaniem wykorzystywanym w wielu miastach staje się  tak zwane oświetlenie hybrydowe.
Hybrydowe lampy uliczne są zasilane z  dwóch źródeł: modułów fotowoltaicznych oraz turbiny wiatrowej. Energia elektryczna magazynowana   jest w akumulatorze, który znajduje  się wewnątrz konstrukcji. Źródłem światła są zazwyczaj diody LED. Lampa fotowoltaiczna nie wymaga  przyłącza do sieci energetycznej, a jej główną zaletą  jest brak opłat za energię elektryczną, tym bardziej, że posiada wysoką trwałość źródła światła sięgającą prawie 20 lat.

Obecnie  mamy na rynku wiele  zakładów  specjalizujących się w produkcji oraz dystrybucji sprzętu zasilanego odnawialnymi źródłami energii.
Przykładem takiego przedsiębiorstwa  jest niewątpliwie firma Brasit mająca swoją siedzibę w Kurowie, która jest  autoryzowanym przedstawicielem światowych producentów systemów energii odnawialnej.  Najistotniejszym celem firmy jest bowiem wdrażanie innowacyjnych systemów bazujących na energii odnawialnej, a także technologii LED. Przedsiębiorstwo to  posiada wieloletnie doświadczenie związane z innowacją technologiczną oraz młodą kadrę inżynierów z wykształceniem kierunkowym technicznym. Władają oni wieloma językami, co bardzo  pomaga w międzynarodowych kontaktach z producentami sprzętu oraz posiadają mają  doświadczenie w dziedzinach odnawialnych źródeł energii.  Firma ta wychodzi naprzeciw  oczekiwaniom klienta, gdyż stara się  sukcesywnie podnosić  swoje kwalifikacje i gwarantuje wysoką jakość świadczonych usług. Oferuje bowiem szeroką gamę produktów  zbudowanych na bazie odnawialnych źródeł energii, jak również usług z nimi związanych. W razie potrzeby pomoże  też w doborze odpowiedniego sprzętu, dostarczy  go do klienta i uruchomi.
Żyjemy w czasach gdzie bardzo istotne  jest dbanie o środowisko naturalne. Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii  spowoduje redukcję kosztów zużycia energii elektrycznej dla korporacji, samorządów, instytucji, gospodarstw domowych, a także gospodarstw rolnych.
Jeśli chcielibyście zastosować  podobne rozwiązania w swoich  przedsiębiorstwach, gospodarstwach czy domach skontaktujcie się z firmą Brasit, a z pewnością będziecie zadowoleni  z rozwiązań oferowanych przez tę firmę. Wystarczy, że wpiszecie w internecie frazy: „ solarna lampa parkowa”, „hybrydowa lampa uliczna” czy „ uliczna lampa fotowoltaiczna” , a  z pewnością ją znajdziecie. Warto zainwestować w odnawialne źródła energii, gdyż jest to nasza przyszłość.