Jak dbać o rozwój dziecka?

Każdy rodzic jest zobowiązany przykładać jak największą wagę do prawidłowego rozwoju dziecka. Już od pierwszych miesięcy życia maluch gwałtownie się rozwija i podjęcie pewnych kroków nawet na tak wczesnym etapie może zaprocentować na przyszłość. Dodatkowo warto pamiętać, że kiedy dziecko wkracza w wiek szkolny i przedszkolny, instytucje te nie załatwią wszystkiego za nas.

Przede wszystkim pamiętajmy o tym, żeby dziecku jak najwięcej czytać, rozmawiać z nim i śpiewać. Badania pokazują, że podjęcie tych aktywności nawet w okresie niemowlęctwa wpływa pozytywnie na późniejszy rozwój pociechy. Regularne czytanie i mówienie do dziecka sprawia, że maluch dużo szybciej opanowuje sztukę mówienia i czytania, które są dla niego niezbędne. Może się również okazać, że będzie miało to pozytywny wpływ również na edukację dziecka. Szacuje się, że maluchy, którym rodzice poświęcali w dzieciństwie więcej czasu, dużo lepiej będą radzić sobie w szkole niż ich rówieśnicy, których rodzice zaniedbali wczesny etap rozwoju. Bardzo ważna jest nauka czytania ze zrozumieniem, która wielu przedszkolakom i pierwszoklasistom przysparza wielu problemów. Aby tego uniknąć, rodzic powinien poświęcić swojemu dziecku czas na wspólne czytanie. W rzeczywistości im wcześniej się to stanie, tym lepiej dla dziecka i jego wyników w nauce.

Zeszyty kocham czytać

Ćwiczenia Kocham Czytać, źródło: Juniora.pl

Czasami zdarza się, że dziecko napotyka znaczące problemy w nauce i kontaktach z rówieśnikami. Powodami tego zjawiska mogą być specyficzne zaburzenia rozwojowe, takie jak dysleksja bądź dyskalkulia, a także autyzm i mniej poważne zaburzenia ze spektrum autyzmu (np. zespół Aspergera). Nie oznacza to oczywiście, że wszystkie problemy w nauce są wynikiem zaburzeń rozwojowych – bardzo często zdarza się, że problemy w rozwoju nie wynikają z choroby, a jedynie niewłaściwego nastawienia rodziców, którzy nie wspierają rozwoju dziecka. Jak temu zapobiec? Każdy rodzic powinien dbać o to, by pociecha powtarzała materiał ze szkoły lub przedszkola, a także pogłębiać jego wiedzę. Świetnym sposobem na to są chociażby popularne gry edukacyjne. Nauka zamieniona w zabawę jest bardzo przystępna dla dzieci i nie zniechęca ich, tworząc poczucie obowiązku. W sytuacji, kiedy zaburzenia rozwojowe jednak się pojawią, warto jak najszybciej udać się do psychologa dziecięcego.

Dość częstym i specyficznym problemem, jaki pojawia się na drodze rozwoju dziecka, są wady wymowy. Choć wada wymowy sama w sobie nie powinna wpływać negatywnie na rozwój malucha, w przyszłości może obniżać jego samoocenę i zaowocować problemami w kontaktach z rówieśnikami. Stąd też ważne jest to, by odpowiedzialny rodzic jak najwcześniej skonsultował problem z logopedą i sięgnął po spersonalizowane pomoce logopedyczne.