Jak zadbać o swój piec centralnego ogrzewania?
W bardzo wielu mieszkaniach, domach jednorodzinnych korzysta się z własnego urządzenia grzewczego, którego celem jest utrzymanie w pomieszczeniach odpowiedniej temperatury. Jak dbać o swój kocioł CO?
Popularność kotłów gazowych
Obecnie, gdy rynek w budownictwie jednorodzinnym nieustannie się poszerza, w wielu wielkich miastach powstają co raz to kolejne osiedla mieszkań jednorodzinnych. Ponieważ często są obszary, w których nie zaprojektowano podłączenia instalacji ogrzewania miejskiego, wielu developerów decyduje się na wyposażenie mieszkań w typowe kotły gazowe. Montowane zazwyczaj w kuchni lub łazience piece na gaz mają za zadanie dbanie o komfort temperaturowy mieszkańców. Rolą tego urządzenia jest także przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Ze względu na popularność tego typu rozwiązania co raz więcej ludzi zastanawia się nad omawianym tematem – jak można dbać o żywotność i sprawność kotła grzewczego w swoim mieszkaniu?
Jak dbać o sprawność pieca na gaz
Oczywiście najprostszym rozwiązaniem jest wzywanie od czasu do czasu wykwalifikowanej firmy serwisowej, która dokona rutynowego przeglądu poprawności działania naszego pieca centralnego ogrzewania. Firma podczas takiej wizyty na ogół sprawdza między innymi: drożność przewodu kominowego, stan filtrów zamontowanych na zasileniu kotła, szczelność instalacji gazowej, nastawy pracy palnika, itp. Często podczas takiej rutynowej kontroli dokonuje się także czyszczenia wymiennika oraz samego palnika i wężownicy (w zależności od rodzaju urządzenia). Zamawiając tego typu serwis kotła warto się zorientować, czy pracownik serwisu faktycznie dokonuje czynności, które poprawiają funkcjonowanie sprawdzanego kotła grzewczego.
A co możemy zrobić sami z siebie, by należycie dbać o kocioł grzewczy? Na pewno warto dobrze poznać pracę i rodzaje nastaw sterownika tygodniowego, o ile takowy został zamontowany w mieszkaniu. Dobrze jest zaprogramować go tak, by kocioł nie musiał co chwilę się uruchamiać, dzięki temu oszczędzamy żywotność elektrody zapłonowej oraz jonizacyjnej. Dodatkowo uzyskujemy oszczędności w spalaniu gazu, gdyż urządzenia grzewcze najwięcej paliwa zużywają podczas zapłonu (zresztą jak każde urządzenie). Na pewno bardzo dobrą praktyką jest także regularne sprawdzanie ciśnienia w instalacji i dopuszczanie wody do instalacji grzewczej. Służy do tego na ogół niewielkie pokrętło usytuowane gdzieś w dolnej części kotła CO. Jeśli zależy nam na bezawaryjnej pracy urządzenia w sezonie zimowym, warto poważnie traktować wskazówki autoryzowanego serwisu. To właśnie oni są najlepiej wykwalifikowanymi osobami do udzielania nam wskazówek dotyczących użytkowania kotła centralnego ogrzewania.
Artykuł powstał przy współpracy z serwisem http://in-serwis.pl/