Prawo gospodarcze – co zrobić w sytuacji kiedy go nie rozumiemy?

Prawo gospodarcze dla kogoś kto nie ma o nim pojęcia, może stanowić ogromny problem. Nieznajomość prawa – w tym także gospodarczego  – jak powszechnie wiadomo, szkodzi. Prowadząc własny biznes – niezależnie od jego rozmiarów – musimy liczyć się z tym, że prędzej czy później, będziemy zmuszeni udać się do miejsca którym jest kancelaria prawa gospodarczego. Jakiego rodzaju pomocy prawnej możemy oczekiwać od radców prawnych z zakresu prawa gospodarczego? Na to jak i wiele innych pytań związanych z tym zagadnieniem, odpowiedzi znajdziecie w naszym poniższym artykule. 

Prawo gospodarcze – co to właściwie oznacza?

Na samym początku warto odpowiedzieć sobie na pytanie co dokładnie obejmuje dziedzina którą jest prawo gospodarcze. Zacznijmy od tego, że kiedy używamy terminu “prawo gospodarcze” nie mamy na myśli konkretnego działu prawnego. Zagadnienie którym jest “ prawo gospodarcze” ma charakter doktrynalny. Najprościej rzecz ujmując jest to zespół norm prawnych który w mniejszym lub większym stopniu reguluje różne aspekty związane z prowadzeniem własnej działalności gospodarczej. Tym samym podmiotem gospodarczym może zostać nazwana zarówno duża firma jak również osoba która prowadzi swoją działalność samodzielnie – tzw. jednoosobowa działalność gospodarcza. Z pomocy, która obejmuje prawo gospodarcze, mogą korzystać także spółki. Innymi słowy prawo gospodarcze dotyczy każdego kto zajmuje się szeroko rozumianym biznesem. 

W jakich sytuacjach potrzebna może być pomoc z zakresu prawa gospodarczego?

Skoro wiemy już, czym dokładnie jest prawo gospodarcze, czas wyjaśnić w jakich sytuacjach jego znajomość jest dla nas niezbędna. Przede wszystkim wskazać należy tutaj wszystkie kwestie związane z rozliczeniami z urzędem skarbowym. W zakres prawa gospodarczego wchodzą również także umowy cywilnoprawne zawierane z pracownikami danej firmy. Ponadto, to właśnie prawo gospodarcze reguluje różne aspekty związane z formami działalności gospodarczej. Ich nieznajomość, może powodować bardzo poważne problemy.