Kopia zapasowa w systemie Linux – co warto o niej wiedzieć?

Tworzenie kopii zapasowej to obecnie standard. Nie ma tak naprawdę znaczenia, na jakim systemie operacyjnym pracujemy. Kopia zapasowa Linux, czy też jakiegokolwiek innego systemu operacyjnego, jest koniecznością, jeśli chcemy zadbać we właściwy sposób o bezpieczeństwo naszych plików. Co jednak jeszcze warto wiedzieć na temat tworzenia kopii zapasowej? Czy każdy jest w stanie ją wykonać samodzielnie? Gdzie najlepiej wykonać kopię zapasową wybranego systemu operacyjnego? Sprawdźmy.

Jak samodzielnie utworzyć kopię zapasową w systemie Linux?

System operacyjny Linux, jak każdy inny system, posiada własny kreator tworzenia kopii zapasowych. Możemy jednak posługiwać się dedykowanymi oprogramowaniami dla tego rodzaju działań, które dostępne są w sieci. Posiadają one bardzo czytelne i jasne w obsłudze kreatory, które pozwalają na utworzenie samodzielnie  kopii zapasowej dla wybranego systemu operacyjnego. Rzeczywiście cała procedura jest dość czasochłonna, bo tak naprawdę kopiujemy pliki w inne, bezpieczne miejsce. Dlaczego jednak tak istotne jest tworzenie kopii zapasowej co jakiś czas? Odpowiedź na to pytanie jest tylko jedna: Ze względów bezpieczeństwa. Zdarza się bowiem, że poprzez nasze nieumyślne działanie możemy stracić wszystkie dane, które mamy zapisane na naszym komputerze. Mogą też one zostać zniszczone lub po prostu usunięte za pomocą szkodliwego oprogramowania hakerskiego. W momencie, kiedy mamy utworzoną kopię zapasową w chmurze, zyskujemy pewność, że nasze dane są całkowicie bezpieczne. W każdej, dowolnie wybranej chwili, możemy je z powrotem wgrać na dysk twardy komputera. 

O czym trzeba pamiętać przy tworzeniu kopii zapasowej?

Przy tworzeniu kopii zapasowej musimy pamiętać o kilku, bardzo istotnych czynnikach. Jednym z nich jest z całą pewnością to, aby dokładnie przejrzeć pliki, które zgrywamy na chmurę. Tym samym, utworzenie kopii zapasowej to okazja do zrobienia porządku na dysku. Usuwamy zbędne i niepotrzebne nam dane, a co za tym idzie – docelowo zwalniamy miejsce na dysku. Na chmurze zapisywane są tylko i wyłącznie te dane, na których nam najbardziej zależy. Sam proces jest rzeczywiście dość czasochłonny, jednak warto od czasu do czasu poświęcić na niego czas, aby zyskać pewność, że nasze dane są całkowicie bezpieczne.