Prywatny Ośrodek Terapii Uzależnień „Słoneczna” najlepiej oceniany przez pacjentów!

Problem uzależnień jest w obecnym świecie bardzo powszechny. Uzależnić możemy się w zasadzie od wszystkiego zarówno od używek jak i od zachowań. Najczęściej spotykamy jednak uzależnienia od alkoholu, narkotyków, papierosów, hazardu, Internetu, seksu, jedzenia i gier. Chociaż obiekty, od których się uzależniamy są bardzo rozmaite, wszystkie uzależnienia odznaczają się jedną wspólną cechą – ich ofiary przez długi czas nie potrafią przyznać, że mają problem.


Istotę uzależnienia rozumieją tylko i wyłącznie inni uzależnieni, a osobom postronnym trudno zrozumieć istnienie tak silnej potrzeby zaspokojenia „głodu”, że nie pozwala ona osobie uzależnionej na wykonywanie podstawowych czynności. I nie chodzi tu do końca o alkohol, gry czy papierosy. Podstawowym objawem uzależnienia jest poczucie pustki, którą próbujemy za wszelką cenę wypełnić. Potrzeba wypełnienia jej koncentruje całą naszą uwagę i jeśli choć na chwilę tego nie zrobimy (nieważne czym: papierosem, kieliszkiem wódki czy wizytą w salonie gier) nie będziemy umieli normalnie funkcjonować. Zaspokojenie „głodu” niesie ukojenie, euforię i błogostan, i zależnie od rodzaju uzależnienia trwa to dłużej lub krócej. W tym czasie możemy zająć się zwykłymi rzeczami, jednak trwa to do momentu, w którym myśli niezależnie od woli, znów zaczynają krążyć wokół tego, od czego jesteśmy uzależnieni. Skupienie i równowaga znikają, a myśli zaczyna wypełniać jedynie obiekt naszego uzależnienia. Niestety każdy nałóg wcześniej czy później zaczyna zakłócać normalny tryb życia. Przykładowo osoba uzależniona od nikotyny nie zjawi się w miejscu, gdzie nie będzie mogła przez dłuższy czas sięgnąć po papierosa jak kino, teatr, opera itp. Tym samym rezygnuje z wielu rozrywek na rzecz zaspokojenia swojego nałogu.
Nałóg staje się ważniejszy niż wszystko dokoła, odbiera możliwość podejmowania niezależnych decyzji, choć ludziom uzależnionym zwykle wydaje się, że to one mają kontrolę. W kółko powtarzają one, że w każdej chwili mogą zrezygnować, nigdy jednak nie wprowadzają swoich słów w czyn. W momencie, gdy osoba tkwiąca w nałogu zauważy, że to już nie jest jej decyzja, i że została pozbawiona kontroli nad swoim życiem, może ona zacząć proces wychodzenia z uzależnienia. Leczenie uzależnień jest jednak procesem długotrwałym, niekiedy walka z nałogiem może trwać wiele lat.


Obecnie w Polsce funkcjonuje około 100 ośrodków walki z uzależnieniem. Są to zarówno ośrodki państwowe jak i prywatne. Jednym z nich, szczególnie zasługującym na uwagę jest Prywatny Ośrodek Terapii Uzależnień „Słoneczna”, leżący w Nowym Sączu na urokliwym wzgórzu Beskidu Sądeckiego. Ośrodek leczenia uzależnień znajduje się w cichej i spokojnej okolicy, z daleka od zgiełku miasta. Otacza go piękny ogród, tworzący niezapomniany klimat oraz doskonały na letnie grille. Ośrodek posiada pokoje jedno i dwuosobowe z łazienkami, a do dyspozycji pacjentów jest biblioteka, salon z kominkiem, siłownia, tenis stołowy oraz rowery pozwalające na zwiedzanie okolicy. Terapia uzależnień prowadzona w ośrodku obejmuje głównie: leczenie alkoholizmu, leczenie narkomanii oraz leczenie uzależnienia od hazardu. Kadrę ośrodka stanowią fachowcy, którzy odznaczają się szczególną empatią, wiedzą, ogromnym doświadczeniem zawodowym oraz – co ważne dla większości pacjentów – dyskrecją. Pracownicy ośrodka do każdego przypadku podchodzą indywidualnie, starając się zapewnić poczucie bezpieczeństwa, zachowując przy tym atmosferę poufności i anonimowości. Wszyscy terapeuci dokładają wszelkich starań, aby stworzyć pacjentom jak najlepsze warunki do wyjścia z nałogu.
Jeżeli chcesz pomóc komuś bliskiemu bądź zauważyłeś, że sam masz problem, bo nałóg przejął kontrolę nad Twoim życiem nie wahaj się i dajsobie szansę na szczęście. Każdy człowiek zasługuje na to, aby kierować swoim życiem.