Rozpoczynasz działalność transportową – co należy wiedzieć!

Jeśli posiadasz prawo jazdy kategorii C lub C+E i w najbliższym czasie zamierzasz rozpocząć prowadzenie własnej działalności gospodarczej zajmującej się krajowym lub międzynarodowym transportem rzeczy lub osób dobrze zapoznaj się z tematem. Okazuje się bowiem, że musisz pamiętać o wielu istotnych rzeczach.

Prowadzenie tego typu działalności wymaga bowiem od nas wielu uprawnień i dokumentów. Niezależnie czy mówimy tutaj o właścicielu czy zatrudnionych w przedsiębiorstwie kierowcach. To samo dotyczy często nawet i towaru. Okazuje się, że mimo chęci i zaangażowania bez odpowiednich dokumentów nie będziemy w stanie nawet założyć tego typu działalności. Problemem jest tutaj bowiem Certyfikat Kompetencji Zawodowych w Transporcie Drogowym – Przewóz Osób oraz Przewóz Rzeczy. To dokument ten dla organów państwowych jest potwierdzeniem, że posiadamy niezbędną wiedzę do wykonywania działalności związanej z transportem czy spedycją.

Jeśli właścicieli w przedsiębiorstwie jest kilku wystarczy, że jeden z nich posiada Certyfikat Kompetencji Zawodowych w Transporcie Drogowym – Przewóz Osób oraz Przewóz Rzeczy. Gorzej gdy sami zakładamy tego typu działalność, wtedy jesteśmy zmuszeni przystąpić do egzaminu państwowego, aby go uzyskać. Na szczęście egzaminy te przeprowadzane są dość systematycznie w wybranych miastach Polski. Przeprowadzają je komisje egzaminacyjne działające przy Instytucie Transportu Samochodowego (ITS).

Podobnie jak w przypadku egzaminu na prawo jazdy, przed przystąpieniem do egzaminu na Certyfikat należy w pierwszej kolejności zapisać się na tak zwany kurs certyfikat kompetencji. To jego ukończenie upoważnia nas dopiero do przystąpienia do egzaminu. Szukając Ośrodka przeprowadzającego tego typu kursy, warto wybrać taki, w którym będziemy mogli również zdać egzamin.

Idealnie nadaje się do tego Śląskie Centrum Edukacji OŚWIATA mieszczące się w Katowicach przy ulicy Korfantego 141. Dzięki temu nie będziemy musieli szukać innych ośrodków, a zarówno do kursu jak i do egzaminu będziemy mogli podejść w jednym miejscu.