Dlaczego drzewo oddaje się do skupu?

Wiele osób słyszało o tym, że znaczenie skupu drewna jest niezwykle istotne. Jest w tym stwierdzeniu sporo prawdy. Miejsca takie jak skup drewna z lasu, są kluczowe dla rozwoju wielu branż przemysłowych. Na pierwszym miejscu wskazać należy tutaj przede wszystkim producentów wyrobów papierniczych. To właśnie drewno typu papierówka jest najczęściej skupowane, choć nie jest to jedyny jego rodzaj. Co jeszcze warto wiedzieć na temat działania skupu drewna? Jakiego rodzaju drewno może zostać tam oddane? Na te, jak również i na wiele innych pytań dotyczących tego zagadnienia, odpowiedzi znajdziecie w naszym  artykule.

Skup drewna – co to właściwie jest?

Pierwszą i zdecydowanie najistotniejszą kwestią, od której trzeba zacząć rozmowę na temat skupu drewna, jest wyjaśnienie tego, w jaki sposób to miejsce działa. Najprościej rzecz ujmując, skup drewna to miejsce, do którego każdy, kto posiada na przykład las hodowlany, może przyjechać i oddać konkretny rodzaj drewna. Oczywiście za przywiezione do skupu drewno osoba, która je dostarcza otrzymuje wynagrodzenie. Stawki są ustalane indywidualnie. Bardzo ważne jest jednak to, aby drewno które zostaje dostarczone do skupu, pochodziło z legalnego źródła. Właśnie dlatego najczęściej drewno, które oddajemy pochodzi z prywatnych bądź państwowych hodowli lasów. Bardzo wyraźnie jest też określona jednorazowa ilość drewna, którą można do takiego skupu dostarczyć. Zdecydowanie najczęściej do skupu trafia drewno drzew iglastych, które najlepiej nadaje się do wykonywania celulozy. Nie oznacza to jednak, że drzewa liściaste nie są tam oddawane. 

Znaczenie skupu drewna dla przemysłu 

Kwestią, której nie można pominąć, kiedy mówimy o działaniu skupu drewna, jest jego znaczenie dla przemysłu. Prawdą jest, że bez legalnie działających skupów drewna, nie byłoby możliwe produkowanie papieru czy innych wyrobów drewnianych. Meble, papier, jak również książki czy ręczniki papierowe – to wszystko wymaga wykorzystania celulozy. Z tego też względu, kluczowe jest to, aby skupy drewna działały zgodnie z wytycznymi, które ustanowione zostały prawnie.