Zdrowa karma dla psa

Jako właściciel psa niewątpliwie nie raz zastanawiałeś się nad kwestią prawidłowego odżywiania zwierząt domowych. Jak zadbać o zdrowe jedzenie dla swojego pupila?

Najprostszą metodą jest wizyta u sprawdzonego weterynarza. Profesjonalista na pewno pomoże w wyborze nie tylko karmy odpowiedniej jakości pod względem jej składu, ale także zwróci uwagę na wiek psa, jego rasę, wielkość i inne uwarunkowania. Inaczej bowiem będzie wyglądać dieta młodego pieska małej rasy, a inaczej wielkiej rasy samicy w ciąży. To oczywiste prawda? Na szczęście producenci karm na ogół produkują karmę dla psów dedykowaną psom różnych ras, itp. Wystarczy po prostu dobrze czytać etykiety.

Z drugiej jednak strony musimy mieć świadomość, że tak jak w każdej innej branży, tak i w kwestii produktów zoologicznych ogromną rolę w dokonywanych przez nas wyborach odgrywają liczne, stosowane na nas zabiegi marketingowe. Co możemy zatem zrobić, by wybierać karmę dla psa będąc wolnymi od wpływu marketingowej paplaniny? Najlepiej jest po prostu kierować się faktami.

Czytaj etykiety!

Najprostszą metodą sprawdzenia jakości oferowanej karmy dla psa jest po prostu zapoznanie się z jej składem przedstawianym na etykiecie opakowania. Oczywiście w kwestii pokarmu dla zwierząt nie istnieją w Polsce prawa, które nakazują dokładnie podawać ich skład. Dlatego producenci karm często stosują pewne sformułowania, pod którymi może się kryć bardzo wiele bezwartościowych 'zapełniaczy’ nie mających prawie nic wspólnego z prawdziwym mięsem, rybami czy warzywami. Dlatego warto wybierać te karmy, w których składzie producent podaje konkretnie z czego została wyprodukowana, np. mączka z mięsa wieprzowego, mięso z indyka, itp. Po prostu im mniej ogólników tym lepiej. Oczywiście karma dla psa nie będzie miała takiej zawartości mięsa jak konserwa produkowana dla ludzi :). Procent zawartości mięsa w karmie dla psa zapewne nie będzie przekraczał 50%. Wiele dobrych jakościowo karm ma w składzie niewiele ponad 20% mięsa. Przecież pies nie potrzebuje tylko białka, ale także węglowodanów i witamin.

 

Zadowolony, szczęśliwy pies

 

Wybieraj sprawdzone marki

W internecie i czasopismach o tematyce hodowlanej można znaleźć wiele testów karm dla psów. Zdecydowanymi faworytami są te produkowane w Kanadzie. Należą do nich między innymi Acana oraz 1 st choice. Dobrze jest potestować rozmaite marki. Warto zwracać uwagę, po jakiej karmie pies się czuje lepiej. Przy czym warto pamiętać, że zauważalne zmiany w zdrowiu i zachowaniu psa mogą wystąpić dopiero po nawet 2 tygodniach spożywania danej karmy.

Pies tak jak człowiek – nie może po prostu byle czego jeść. Widać więc, że z posiadaniem psa w domu wiąże się pewna odpowiedzialność. Dlatego jeśli jesteś posiadaczem psa, bardzo prosimy – zadbaj o jego zdrowie, dostarczając mu prawidłowej zbilansowanej diety. Twój pupil szybko odwdzięczy ci się ładniejszym wyglądem, lepszym samopoczuciem i większą ochotą do zabawy!

 

 

Przykładowe karmy suche dla psa, źródło: sklep zoologiczny e-pazur.com:

 

 

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem: http://nasza-kamienica.pl/