Ekologia na co dzień – sprawdź, jak możesz zrobić coś dobrego dla planety!

Działania z zakresu ochrony środowiska, możemy wdrożyć w naszym codziennym życiu chociażby od zaraz. Jak się okazuje, ekologia wcale nie jest trudna i to, co wydaje nam się czymś oczywistym – na przykład segregacja odpadów – wpisuje się w działania z jej zakresu. Sama segregacja odpadów czy dbanie o naszą planetę w inny sposób, to jednak nie wszystko. Kluczowe dla planety jest to, aby nie tylko segregować odpady ale też możliwie jak najbardziej przyczynić się do zmniejszenia ich ilości. Niestety, nadal bardzo dużą część odpadów stanowią urządzenia elektryczne, w tym także szeroko rozumiany sprzęt AGD i RTV, które są sprawne, ale z takich czy innych względów zdecydowaliśmy się ich pozbyć. Wcale nie musimy ich wyrzucać. Są inne, dużo lepsze sposoby na to, aby takich rzeczy się po prostu pozbyć.

Znaczenie ekologii w naszym życiu

Działania z zakresu zero waste, są jednymi z najważniejszych, które przyczyniają się do zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska. Wykorzystywanie jedzenia, przerabianie ubrań czy wreszcie nie wyrzucanie, a oddawanie niepotrzebnych nam rzeczy – to jedne z najistotniejszych czynności, które możemy podjąć bez dodatkowych nakładów finansowych czy ogromnej ilości czasu. Współcześnie działa bardzo wiele platform, które pozwalają bezpłatnie oddać sprawne, aczkolwiek niepotrzebne nam już rzeczy innym osobom potrzebującym ich. Trzeba jednak podkreślić, że przedmioty które oddajemy, powinny być sprawne i niezniszczone. Tylko w ten sposób możemy zadbać o to, aby dostały one drugie życie a co za tym idzie, zmniejszyć ilość generowanych odpadów.

Ekologia a zmiany klimatyczne – jaka jest między nimi zależność?

Niewiele osób jest też świadomych tego, jak duża zależność istnieje pomiędzy zmianami klimatycznymi a działaniami z zakresu szeroko pojmowanej ekologii. Niemarnowanie żywności, segregowanie odpadów czy wreszcie zmniejszenie ich ilości – to wszystko realnie wpływa na zatrzymanie zmian klimatycznych. Niestety, w obecnej sytuacji zmiany klimatyczne postępują bardzo szybko i tylko nasze personalne działania  w skali mikro są w stanie je powstrzymać. Im będzie nas więcej, tym większa szansa na to, że nasza planeta za kilkanaście lub kilkadziesiąt lat wróci do właściwej równowagi.