Nowoczesne skrzynki na listy wielorodzinne i lokatorskie

Skrzynka na listy często wydaje się czymś zupełnie nieistotnym i mało kto przywiązuje wagę do tego gdzie jest umieszczona, i czy dobrze spełnia swoje zadanie.  Jest to niestety błędne rozumowanie, ponieważ wszyscy posiadacze domów jednorodzinnych są zobowiązani do umieszczenia na swojej nieruchomości (na budynku lub ogrodzeniu) skrzynki na listy. Obowiązek ten wynika z przepisów prawa pocztowego, ale przez wiele lat brak skrzynek nie był karany w żaden sposób. Uległo to zmianie 1 stycznia 2013 roku, kiedy znowelizowano przepisy, a z wprowadzonych zmian wynika, że właściciel posesji, na której nie ma skrzynki na listy, może zostać ukarany grzywną od 50 zł do 10 000 zł. Ponadto każda skrzynka pocztowa musi spełniać określone wymagania. Jej wymiary powinny umożliwiać wrzucenie do środka koperty w formacie C4, czyli posiadającej wymiary 23×32,4 cm, oraz przesyłek  o grubości do 6 cm. Otwór, przez który listonosz wrzuca list (zwany wrzutnikiem) musi mieć wymiary 23,5 cm x2 cm. Każda skrzynka powinna mieć również zamek, do którego klucz posiada jedynie adresat, a jej konstrukcja powinna uniemożliwiać wyciągnięcie listów przez wrzutnik. Każda skrzynka na listy powinna być także zawieszona w prawidłowy sposób, to znaczy taki, który zapewnia do niej łatwy dostęp zarówno listonoszowi jak i adresatowi. Jeśli posesja jest ogrodzona, a brama zamykana, skrzynka musi zostać powieszona na ogrodzeniu, aby listonosz mógł sie do niej dostać także pod nieobecność właścicieli.  Prawidłowo zamontowana skrzynka powinna znajdować się na wysokości między 70 cm a 160 cm nad ziemią.

skrzynki na listy wielorodzinne

Oczywiście tanie skrzynki pocztowe dostępne są w wielu sklepach i marketach, ale ich wykonanie pozostawia zwykle wiele do życzenia. Chcąc zakupić naprawdę solidną i elegancką skrzynkę należy wejść na stronę skrzynki pocztowe24.pl. Można tam znaleźć ich najróżniejsze rodzaje i w zależności od potrzeb mogą to być skrzynki na listy wielorodzinne, jednorodzinne, wiszące, stojące, modułowe, z tubą na gazety, z numerem domu i wiele innych.

Po co więc ryzykować otrzymanie grzywny jeśli za niewielkie pieniądze można nabyć solidną i nowoczesną skrzynkę na listy. Należy przy tym pamiętać, że jest to wydatek jednorazowy, bo jedna skrzynka może nam służyć przez wiele lat.